آشنایی با مسائل عیار | عیار انتخابات

همراه با آقای رئیس‌جمهور

«آقای رئیس‌جمهور» سه هدف مهم را دنبال می‌کند: اول؛ طرح مسائل مهم اقتصادی-اجتماعی در صحنه انتخابات و جلوگیری از به حاشیه رفتن آنها، دوم؛ کمک به افزایش شفافیت مواضع و وعده‌های نامزدهای ریاست جمهوری و سوم؛ کمک به انتخابی آگاهانه‌تر از سوی مردم. از همین رو «تلاشی برای یک انتخاب آگاهانه» شعار «آقای رئیس‌جمهور» انتخاب شده است.

_______________________________________________________________________

برجام، تجربه یا الگو؟

دو رویکرد اصلی و کاملاً متفاوت در تحلیل وضعیت دشوار اقتصادی مطرح بود. یک رویکرد، علت به‌هم‌ریختگی اقتصاد را در بیرون از مرزهای کشور جستجو می‌کرد و تحریم‌ها را عامل اصلی ایجاد آن شرایط می‌دانست
اما رویکرد دیگر تحریم را تنها عاملی برای نمایان ساختن و به‌نوعی تشدیدکننده وضعیت بد اقتصادی می‌دانستند و علت اصلی را در اقتصاد بیمار ایران یعنی درون مرزهای کشور جستجو می‌کردند.

________________________________________________________________________

نگران مردم، مردم نگران

تدوین سازوکارهایی برای جلوگیری از پرداخت‌های غیرمتعارف به مدیران در بخش عمومی دغدغه‌ای نیست که منحصر به کشورمان ‌باشد بلکه این موضوع سال‌هاست که در کشورهای مختلف جهان مطرح است. بررسی تجربیات جهانی در این زمینه نشان می‌دهد که صرفاً از طریق بهبود قانون‌گذاری یا افزایش نظارت درونی (مثلاً تعیین سقف حقوق)، فساد در حوزه پرداخت‌های بخش عمومی کاهش نخواهد یافت.
 ________________________________________________________________________

قرض الحسنه چاره ساز

علیرغم نیاز شدید مردم و تأکید نظام بانکی بر کمبود منابع بخصوص در موضوع وام ازدواج، بخش قابل‌توجهی از سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز، صرف پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه به مردم نشده است. این سپرده‎ها منحصراً در اختیار بانک‌ها بوده و هیچ بخشی از آن به وام‌های قرض‌الحسنه اختصاص نیافته است. این انحصار موجب شده است تا منابعی که با سود صفر درصد به‌دست‌آمده ‌است به وام‎های با سود بالا اختصاص یابد و منافع زیادی از سپرده‌گذاران سلب و به بانک‌ها منتقل شود.
 _______________________________________________________________________

راه و بیراه طرح تحول

توقف طرح تحول نظام سلامت به دلیل مزایایی که برای مردم داشته و انتظاراتی که در جامعه ایجاد کرده است، امری غیرمنطقی و ناممکن به نظر می‌رسد. اکنون طرح در شرایطی است که به‌شدت با معضل تأمین مالی روبروست. ازنظر بسیاری کارشناسان و حتی برخی از مسئولین و نمایندگان مجلس، ادامه وضعیت فعلی طرح و مسیر افزایش هزینه‌های آن غیر‌ممکن است و اگر اصلاحات جدی برای ادامه این مسیر صورت نگیرد کشور را با آسیب جدی روبرو خواهد کرد.
________________________________________________________________________

سرنوشت مسکن مهر

وضعیت نامطلوب پیشرفت طرح مسکن مهر در دولت یازدهم موجب تجمعات مکرر متقاضیان این طرح در مقابل مجلس شورای اسلامی و سایر نهادهای متولی از سال ۱۳۹۳ تاکنون شده است زیرا این طرح که قرار بود در ماه‌های ابتدایی دولت یازدهم به پایان برسد، تا پایان امسال نیز تکمیل نخواهد شد و حال باید دید دولت بعدی چه سیاستی درباره این طرح اتخاذ خواهد کرد.
________________________________________________________________________

بیخیال غاز همسایه!

رونق بازار تولیدکنندگان داخلی، یکی از راهبردهای اصلی دولت آینده برای حمایت از تولید و افزایش اشتغال‌زایی و خروج از رکود است. حال باید رئیس دولت دوازدهم انتخاب کند که می‌خواهد محدودیت واردات کالاهای مشابه داخلی از طریق ممنوعیت خرید این کالاها توسط دستگاه‌های دولتی را به‌عنوان راهکار اولویت‌دار خود برای اشتغال‌زایی انتخاب کند و هزینه‌های سیاسی و اجتماعی اجرای این قانون را بپردازد یا روند نامطلوب موجود در این زمینه تداوم خواهد یافت؟

_________________________________________________________________________

دکان داری در آموزش

از آغاز دولت یازدهم تاکنون، تعداد دانش‌آموزان مدارس غیردولتی رشد حدود ۱۰۰ درصدی داشته است. این رشد سریع در حالی است که منظور از «مشارکت مردمی» کمتر تصریح‌شده و مشارکت نیز بیشتر به جنبه اقتصادی محدود شده است.به همین جهت دولت دوازدهم برای تحقق اهداف و برنامه‌های جمهوری اسلامی ایران در حوزه آموزش‌وپرورش نیازمند تعیین دقیق مسیر خود در این عرصه است.
_________________________________________________________________________

شرح حال خودکفایی

طی سال‌های اخیر واردات غذای اساسی بطور پیوسته کاهش یافته است. این روند می‌تواند به دلایل مختلفی ازجمله کاهش درآمدهای نفتی کشور رخ داده باشد اما به‌طورقطع نقش برنامه‌ها و اقدامات صورت گرفته برای افزایش تولید محصولات اساسی در داخل کشور نیز در آن مؤثر بوده است. ازجمله می‌توان به افزایش اختیارات وزارت جهاد کشاورزی در کنترل واردات محصولات کشاورزی و حمایت از تولیدکنندگان داخلی اشاره کرد که با اجرایی شدن قانون تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی صورت گرفت.
__________________________________________________________________________

ارزش خانه داری

باگذشت ۱۷ سال از مصوبه‌ی هیئت دولت، هنوز زنان خانه‌دار به حقوق قانونی خود نرسیده‌اند. بنابراین لازم است دولت دوازدهم با لحاظ تجربه‌ی طرح‌های قبلی از هم‌اکنون پیگیر یک برنامه‌‌ی مؤثر باشد. بعلاوه اجرای همگانی طرح بیمه زنان خانه‌دار یک پایگاه داده‌ جامعی از مادران برای شناسایی مسائل این حوزه و برنامه‌ریزی برای رفع آن‌ها به وجود می‌آورد.
___________________________________________________________________________

آب هست اما…!

برای حل مشکل آب دو رویکرد وجود دارد. راهکار اصلی گروه اول، استفاده از منابع کنونی آب کشور با اولویت بخش‌های آشامیدنی و صنعتی و کاهش و بهره‌ور کردن بخش کشاورزی (به عنوان بزرگترین مصرف کننده آب) است و راهکار اصلی گروه دوم، آبخیزداری و کاهش تبخیر بیش از ۷۰ درصد آب ورودی به کشور و افزایش بهره وری در شبکه‌های انتقال آب به کشاورزان است.
سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸
Tuesday, 10 Dec 2019
آشنایی با مسائل عیار راهنمای سایت
آخرین اخبار
-