تاریخ اظهار نظر : دوشنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۴

سید مسعود میرکاظمی گفت: آقای روحانی در برنامه‌های انتخاباتی خود به ادامه طرح مسکن مهر تأکید کرده بود و آقای آخوندی نیز در زمان رأی اعتماد خود در صحن علنی مجلس به‌صراحت اعلام کرده بود که طرح مسکن مهر را ادامه خواهد داد و نمایندگان با توجه به این مسئله به وزیر راه و شهرسازی رأی اعتماد دادند چرا که نمایندگان با موضوع مسکن مهر در حوزه‌های انتخاباتی خود درگیر هستند و برایشان مهم بود که وزیری سر کار بیاید که این طرح را به سرانجام برساند.

متأسفانه این دولت با نقدها و سیاه‌نمایی‌ها علامت سؤال‌های بسیاری را جلوی عملکرد خود گذاشته و اگر نقدهای منصفانه‌ای نسبت به گذشته صورت می‌داد خسارت کمتری برای کشور به‌دنبال داشت.

بسیاری از افراد ضعیف و مستضعف جامعه باور نداشتند که زمانی خانه‌دار شوند اما طرح مسکن مهر قیمت زمین را صفر کرد و تسهیلات ارزان‌قیمت در اختیار مردم قرار داد تا قشر کم‌درآمدتر جامعه هم بتوانند قدرت خانه‌دار شدن پیدا کنند و بسیار هم طرح اثربخشی بود و با صاحب‌خانه شدن اقشار مختلف مردم نشاطی را در جامعه ایجاد کرده بود.

مسئولان این دولت گفتند که حجم نقدینگی در طرح مسکن مهر به‌دلیل عدم سپرده‌گذاری در بانک مسکن موجب بروز تورم شده،‌ کاش این را دولتی می‌گفت که توانسته بود حجم نقدینگی را کنترل کند اما در این دولت تا پایان شهریورماه ۴۰۰هزار میلیارد تومان به حجم نقدینگی کشور اضافه شد و تا پایان دهمین ماه سال جاری بیش از ۵۰۰هزار میلیارد تومان به حجم نقدینگی در دولت یازدهم اضافه شده است و حال مسئله اصلی این است که مسکن مهر را تعطیل کردیم تا نقدینگی ایجاد نشود اما این حجم افزایش نقدینگی را در جامعه داشتیم؛ اگر چند درصد این نقدینگی را به مسکن مهر اختصاص می‌دادیم مشکل مسکن مهر نیز حل شده بود.

متأسفانه دیدیم کسانی که در زمان انتخابات و گرفتن رأی از ادامه طرح مسکن مهر صحبت می‌کردند در ادامه با کلماتی مثل مزخرف از طرح مسکن مهر یاد کردند و این تغییر رویه جای تأمل بسیاری دارد.

چون مسئولان این دولت اعتقادی به مسکن مهر ندارند آن را دنبال نمی‌کنند؛ چندین بار دیدیم که وزیر راه و شهرسازی این دولت در مورد هواپیما صحبت کرده است و پیگیری‌هایشان را در این بخش شاهد بودیم اما در بخش مسکن از طرح مسکن اجتماعی نام بردند، این طرح چه شد؟

دولتمردان دارند از قشر ضعیف و متوسط جامعه فاصله می‌گیرند و دغدغه‌هایشان به‌جای پرداختن به دغدغه‌های مردم به پژو و هواپیما معطوف شده است. اگر یک تا ۲ میلیارد دلار در طرح مسکن مهر هزینه شده بود اکنون شاهد به ثمر رسیدن کامل این طرح بودیم.

بر اقشار ضعیف در کشور ظلم شده و در سال‌های گذشته داشتیم زمانی را که مجموع یارانه‌ها به ۱۰۰ میلیارد دلار می‌رسید که سهم مردم از مصرف یارانه فقط ۴۰ میلیارد دلار بود و ۶۰ میلیارد دلار آن را یک عده خاصی مصرف می‌کردند و الآن هم به این صورت است، مگر چه‌تعداد در کشور خودرو شخصی دارند و از سفرهای هوایی استفاده می‌کنند که یارانه حامل‌های انرژی در این بخش را استفاده کنند و مگر اقشار ضعیف جامعه بنگاه‌های اقتصادی دارند که بتوانند استفاده بیشتری از یارانه‌ها داشته باشند؟

میرکاظمی با تأکید بر برخوردار شدن آحاد جامعه از نعمت مسکن و این که باید به مسکن مهر کمک شود، تصریح کرد: دولت باید از سیاه‌نمایی دست بردارد و به‌سمت حل مشکل مسکن مردم برود. مدتی است در شبکه‌های اجتماعی مطلبی دست به دست می‌چرخد با این مضمون که کسی که در یک خانه‌ چند هزار متری نشسته به فکر خانه‌های ۳۰متری نیست.

دولت باید در سیاست خود تجدیدنظر کند و طرح مسکن مهر را تکمیل کند، اگر هم طرحی دارند آن را ارائه کنند. دولت تدبیر و امید صاحب کلید هم هست.

دولت همواره به‌دنبال حل مسائل با مذاکره بوده است، مذاکره جای خود را دارد اما چرخیدن چرخ اقتصاد داخلی ربطی به مذاکره ندارد، انتظار این بود که طی چند ماه رکود اقتصادی از بین برود اما در دو سال و نیم اخیر اقتصاد کشور به‌خصوص بخش مسکن وارد رکود عمیق‌تری شده است.

آخوندی وزیر راه و شهرسازی در شروع دولت یازدهم اعلام کرد که مردم خانه نخرند ارزان می‌شود، این پیام رکودی بود که به بازار ساخت و ساز مخابره شد.

ساخت و ساز مسکن چه‌میزانی به تحریم بستگی دارد؟ متأسفانه بی‌تدبیری‌ها باعث شد مسکن راکد شود. سالانه ۸۰۰ هزار ازدواج در کشور ثبت می‌شود که معادل آن یعنی ۸۰۰ هزار تقاضا به بازار مسکن می‌رود، باید دولت سازوکاری را تدوین کند که نقدینگی سرگردان کشور به بخش مسکن بیاید، در غیر این صورت اقشار کم‌درآمد بیش از پیش تحت فشار قرار می‌گیرند.

بر این اساس نظر آقای میرکاظمی درباره مسکن مهر
( مسکن مهر ) ادامه است.
پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸
Thursday, 17 Oct 2019
آشنایی با مسائل عیار راهنمای سایت
-