سوالات متداول | عیار انتخابات
  • *هدف از اجرای این طرح چیست؟

معمولاً فضای حاکم بر انتخابات به‌خصوص انتخابات ریاست جمهوری، سیاسی است و همین موضوع باعث می شود که بسیاری از مسائل و مشکلات مهم کشور (به‌خصوص در حوزه های اقتصادی و اجتماعی)، در میان انبوهی از گزاره‌های سیاسی به حاشیه برود و یا صرفا با اهداف سیاسی مطرح شود و دغدغه برطرف کردن یا حل آنها، موضوعیت چندانی ندارد. این در حالی است که اتفاقا ضرورت دارد که از فرصت انتخابات، برای طرح مسائل و مشکلات اصلی مردم با توجه به اسناد بالادستی، قوانین و سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب، استفاده شود و تلاش گردد تا این موضوعات، محور مباحث و گفتگوهای انتخاباتی شود. بر همین اساس، طرح «آقای رئیس‌جمهور» شکل گرفت که سه هدف مهم را دنبال می‌کند:

الف- طرح مسائل مهم اقتصادی-اجتماعی در صحنه انتخابات و جلوگیری از به حاشیه رفتن آنها،

ب- کمک به افزایش شفافیت مواضع و وعده‌های نامزدهای ریاست جمهوری،

ج- کمک به انتخابی آگاهانه‌تر از سوی مردم.

با توجه به این اهداف، «تلاشی برای یک انتخاب آگاهانه» به عنوان شعار طرح «آقای رئیس‌جمهور» انتخاب شده است. در این طرح، ۱۰ مساله مهم اقتصادی و اجتماعی کشور مورد توجه قرار گرفته است.

  • *سابقه این طرح چیست و توسط چه گروهی اجرا می شود؟

سابقه اجرای طرح «آقای رئیس‌جمهور» به دوره قبلی انتخابات ریاست جمهوری برمی گردد. در ماه های پایانی منتهی به زمان برگزاری یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، این طرح البته با عنوان دیگری یعنی طرح «عیار» اجرا شد (برای آشنایی بیشتر به سایت entekhabat92.ayaronline.ir).

طرح مذکور سه بخش داشت: رصد نامزدها، تبیین مسائل و تهیه جزوات تبیین مساله (در حوزه های علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان، اقتصاد مقاومتی، تولید ملی و مسکن). طرح «آقای رئیس‌جمهور» برای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، با حمایت پایگاه خبری-تحلیلی «عیارآنلاین»، مرکز رصد «کنکاش»، مرکز آموزشی «گام» و مرکز تولید محتوای «آینده روشن» در حال اجراست.

  • *بخش های مختلف طرح چیست؟

طرح «آقای رئیس‌جمهور» از چهار بخش: صفحه پیشخوان، رصد نامزدها، تبیین مسائل و تهیه جزوات دانشجویی تشکیل شده است. در واقع، مهمترین بخش این طرح، بخش «صفحه پیشخوان» است که دیدگاه نامزدهای مختلف درباره ۱۰ مسئله محوری این طرح در حوزه های اقتصادی و اجتماعی را به صورت شفاف بیان می کند و به مردم برای انتخابی آگاهانه تر کمک می نماید. در واقع، در طرح «آقای رئیس‌جمهور» علاوه بر تبیین مسائل محوری و تهیه جزوات دانشجویی در این زمینه، به رصد دیدگاه های نامزدهای انتخابات درباره این مسائل پرداخته می شود و این موضوع یکی از مهمترین بخش های این طرح است. علاوه بر این، متناسب با اینکه احتمالا بسیاری از مخاطبین فرصت یا حوصله خواندن تمامی اظهارات نامزدها را ندارند، بخش «صفحه پیشخوان» راه اندازی شده است و این مخاطبین می توانند هر چند وقت یکبار با مراجعه به این صفحه، از آخرین وضعیت دیدگاه های نامزدها درباره ۱۰ مساله محوری طرح «آقای رئیس‌جمهور» به راحتی مطلع شوند.

  • *منطق انتخاب مسایل چیست؟ این مسایل چقدر اهمیت دارند؟

۱۰ مسئله محوری طرح «آقای رئیس‌جمهور» با توجه به شناخت کمیته علمی این طرح از مسائل و مشکلات اصلی مردم در حوزه های اقتصادی و اجتماعی تعیین شده است. البته کمیته علمی این طرح در انتخاب این مسائل، توجه ویژه ای به اسناد بالادستی و همچنین قوانین و سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب بخصوص سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی داشته و از مشورت کارشناسان هم استفاده کرده است. با توجه به روند مذکور، تلاش شده است ۱۰ مسئله محوری طرح «آقای رئیس‌جمهور» از میان مهمترین مسائل و مشکلات اصلی مردم در حوزه های اقتصادی و اجتماعی انتخاب شود. البته صرفا مسائلی در این طرح انتخاب شده اند که به نظر می رسد جزو دغدغه های اصلی اکثریت مردم باشند.

  • *چرا مسایل محدودی انتخاب شده اند؟

تجربه اجرای این طرح در دوره قبلی انتخابات ریاست جمهوری که ۴۵ مسئله در ۸ بخش فرهنگ، اقتصاد مقاومتی، انرژی و نفت، تولید ملی، علم و فناوری، فضای مجازی، مسکن و اجتماعی به عنوان مسائل محوری انتخاب شده بود، نشان داد که در صورت انتخاب تعداد مسائل زیادی به عنوان مسائل محوری طرح، امکان پیگیری آنها در فضای انتخابات به صورت مطلوب وجود ندارد و در نتیجه، انتظارات درباره افزایش شفافیت مواضع و وعده‌های نامزدهای ریاست جمهوری درباره این مسائل، محقق نمی شود. با توجه به همین تجربه، در طرح «آقای رئیس‌جمهور» صرفا ۱۰ مسئله مهم اقتصادی و اجتماعی کشور انتخاب شده است.

  • *آیا این مسایل تنها ملاک‌های یک انتخاب است؟

قطعا پاسخ این سوال منفی است زیرا مردم برای انتخاب یک فرد مناسب برای تصدی پست حساس ریاست جمهوری باید علاوه بر بررسی دیدگاه های نامزدها در مهمترین مسائل حوزه های اقتصادی و اجتماعی که امیدواریم در قالب طرح «آقای رئیس جمهور» تا حدود زیادی انجام بگیرد، عملکرد و برنامه های آنها در این حوزه ها و همچنین دیدگاه ها، برنامه ها و عملکرد این افراد در سایر حوزه ها مانند سیاسی و فرهنگی را به صورت دقیق بررسی کنند و نهایتا متناسب با نمره کلی این نامزدها، تصمیم بگیرند که گزینه مطلوب برای پست ریاست جمهوری یا همان گزینه اصلح کیست و باید به چه کسی رای بدهند.

  • *ملاک انتخاب نامزدها چه بوده است؟

روال انتخابات ریاست جمهوری در کشورمان بدین صورت است که در چند ماه پایانی منتهی به زمان برگزاری انتخابات، افرادی که قصد نامزد شدن در این انتخابات را دارند به مرور به فعالیت های انتخاباتی غیررسمی می پردازند و برنامه های خود در این زمینه را به صورت چراغ خاموش آغاز می کنند و این فعالیت ها متناسب با فرصت باقی مانده تا زمان برگزاری انتخابات به مرور افزایش می یابد. به همین دلیل، تشخیص اکثر نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری در چند ماه پایانی منتهی به زمان برگزاری انتخابات، با رصد این فعالیت افراد و گروه های مختلف سیاسی، امر چندان مشکل و پیچیده ای نیست. با توجه به همین موضوع هم لیست نامزدهای انتخاباتی در طرح «آقای رئیس جمهور» تعیین می شوند و دیدگاه های آنها درباره ۱۰ مسئله محوری این طرح رصد می شود. طبیعتا بعد از اعلام وضعیت تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان، این فهرست اصلاح می شود و صرفا این کار برای نامزدهای تایید صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری صورت می گیرد.

  • *نحوه تعیین وضعیت نامزدها بر چه مبنایی است؟ (اظهار نظر صریح یا برداشت از مجموع نظرات و یا …) آیا الان هم نظرشان همین است؟ امکان اصلاح نظرات از سمت نامزدها هست؟

مبنای اصلی تعیین وضعیت نامزدها درباره ۱۰ مسئله محوری طرح «آقای رئیس‌جمهور»، اظهارات صریح آنها درباره این مسائل است که با رصد مستمر دیدگاه های آنها از ماه های پایانی سال ۱۳۹۱ (دوره اجرای طرح «عیار انتخابات» همزمان با یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری) تا زمانی برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ بدست می آید. همچنین در صورتی که دیدگاه درباره این افراد تغییر کرده باشد و این امر در اظهارات رسمی آنها در رسانه ها منعکس شود یا توسط ستاد انتخاباتی آنها به صورت رسمی به دبیرخانه طرح «آقای رئیس جمهور» منتقل شود، مدنظر قرار می گیرد و در صفحات رصد و پیشخوان، اصلاحات مورد نظر صورت می گیرد. طبیعتا در صورتی که این اتفاقات رخ ندهد، مبنای تعیین نظرات نامزدها، اظهارات آنها در سال های گذشته خواهد بود.

سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸
Tuesday, 10 Dec 2019
آشنایی با مسائل عیار راهنمای سایت
آخرین اخبار
-